Daha Güçlü Bir Beynin Anahtarları


Pandemide yeni bir hobi edindiniz mi? Ekmek pişirme veya bahçe işleri gibi mesela, daha önce hiç alakanız olmayan türden yeni beceriler.

Belki de beyninizi zorlayacak bir şeyler denediniz.  Eğer bu tür bir hobiyle ilgilendiyseniz,  sadece hastalık kaygısıyla başa çıkmaktan daha önemli bir şeyler kazanmışsınız demektir.

Yetişkin beyinlerimiz, yeni beyin hücreleri oluşturmayı sağlayan kök hücreler içeriyor.Genç beyin hücreleri , hafızaya ve öğrenmeye yardımcı olmak için olgun fonksiyonel nöronlara dönüşme kapasitesine sahiptir ve onları çalıştırdığımızda nöroplastisiteden yararlanırız .

En yalın haliyle, sinir sistemindeki değişiklik olmasına nöroplastisite deniyor.  Çok kısa süre öncesine kadar inanılanın tersine, beyinimiz, yaşam boyunca, yeni deneyimler sonucu  yapısal ve işlevsel olarak değişiyor. 

 MRI teknolojisi, sinir bilimcilere iki tür nöroplastisite olduğunu kanıtlıyor : yapısal ve işlevsel .

Yapısal esneklik, beynin nöronal bağlantılarını değiştirme yeteneğidir.  Yaşam boyunca sürekli olarak üretilen yeni nöronlar vardır.

Yapısal plastisite, hem temel motor fonksiyonlarda, hem de duyusal algıda rol oynar. Beyindeki gri maddenin hacmiyle ilgilidir.

Fonksiyonel esneklik ise beynin çalışmasıyla ilgilidir:

İşlevsel esneklik, beynin nöronlarının işlevsel özelliklerini değiştirme ve uyarlama yeteneğidir. Bu değişiklikler, örneğin yeni bir enstrüman çalmak gibi, dil öğrenmek gibi,  bellek kazanmak için yapılan faaliyetlerin sonucu kazanılır.

Fonksiyonel neoroplastikliği devam ettirmenin en iyi yollarından bazıları şunlardır:

1. Çalışmaya Devam Edin :  Emeklilikten sonra, kişilerin, çalışmaya devam eden yaşıtlarıyla kıyaslandığında, bilişsel yeteneklerinde genelde,  hızlı bir düşüş yaşadıklarını fark etmişsinizdir. Araştırmalar, zihinsel olarak zorlayıcı işler yapanların nöroplastisite sayesinde, yaşlandıkça bilişsel olarak daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

2. Yeni Bir Dil Öğrenin : Dil yönetimi, dikkat kontrolü, bilişsel engelleme ve işleyen bellek gibi yürütme işlevlerini gerektirir. Birden fazla dil bilen insanların, çevrelerini analiz etmede, çoklu görevlerde ve problem çözmede daha iyi olduklarına dair gittikçe artan kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca, bunama, Alzheimer ve felç geçirme olasılıkları daha düşüktür.

3. Bir Enstrüman Edinin : Müzik çalışmak bilişsel yetenekleri koruyor. Tıpkı, dil öğrenmek gibi…  50 yaşında gitar çalmayı öğrenmek, beş yaşında öğrenmekten olduğundan elbette daha zor. Ama aynı zamanda, beyne bu kadar yardımcı olmasının nedeni de bu.Ve elbette, her derde deva sporun faydasının da altını çizelim:

Kanıtlar, yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz ve sürekli orta dereceli egzersizin  zihin için de iyi olduğunu gösteriyor.

Çalışmaya devam…

Beyninizi Tanıyın: Nöroplastisite Nasıl Çalışır?

Çekirdek Kas Diye Bir Şey Var

 

“Muhtemelen fark etmediniz ama yumruk atmak veya sadece yerden bir şey almak için yaptığınız her türlü hareket, çekirdek kaslarınız ilk aktive olanlardır.”

“Çekirdek” Kas Nedir?

En İyi Temel Egzersizler için Nihai Kılavuz

Yürüyüş Meditasyonu

Dervişleri bilirsiniz, yürürler. Bunun bir meditasyon türü olarak tanımlandığını biliyor musunuz? Doğu geleneklerini uygulayan insanlar bin yıldır yürüyüş meditasyonu yapıyorlar. Bu antik  huzur sanatında ustalaşmak ve onu modern yaşamınıza nasıl dahil edeceğinizi öğrenmek için bu parçaya göz atın.

Modern Yaşamda Eski Yürüyüş Meditasyon Sanatında Nasıl Ustalaşılır

Gözde, aşağıda nefes almaktan bahsediyor. Yaşamak için sürekli yapıyorsunuz, ama iyi gitmiyor olabilir. 

Yeni Hayat

Melis

Not: Rafineri’nin bu sayısını size birisi iletti mi? Buraya kaydolarak bize katılmanızı çok isteriz .


İYİ NEFES ALIN, İYİ YAŞAYIN


Gözde Üsküp Yaltı tarafından

Salgın sırasında yeniden ortaya çıkan bir çok eksi moda meşgale var. Ekşi mayalı ekmek pişirme, bahçecilik ve son zamanlarda batik .

Faydalı birşeylerle ilgilenmek istiyorsanız, nefes almayı düşünün. Uzun zamandır Eski Hindistan ve Çin’deki köklerine dayanarak, dikkatli solumak beden, zihin ve ruh için güçlü bir ilaç olarak teşvik ediliyor.

Aldığın her nefes

COVID-19, nefesimizin önemini  acı verici bir şekilde açıkça ortaya koyuyor. Maske zorunluluğunun verdiği sıkıntıdan, virüsün öksürük, göğüste sıkışma ve nefes darlığı belirtilerine kadar, bu istemsiz vücut işlevine odaklandık hepimiz.

Ve burundan nefes almak, bir yandan stres ve toksinleri serbest bırakırken, bir yandan da oksijen almanın en etkili ve sağlıklı bir yoludur:

Soluduğunuz havayı filtrelemenin, ısıtmanın ve nemlendirmenin yanı sıra burun, alerjenlere ve patojenlere karşı ilk savunma hattınızdır. İçerideki mukus ve kıllar, yabancı maddelerin solunum yolundan daha ileri gitmesini ve sizi hasta etmesini engellemek için tasarlanmıştır. Ve burnunuzdan nefes aldığınızda sinüslerin salgıladığı nitrik oksit (NO) kan damarlarını gevşetir ve kan basıncını düşürür.

Ağzınızdan nefes aldığınızda ciğerlerinizin daha çok çalışması gerekir. Ayrıca,  ağız kokusu, çarpık dişler, diş eti hastalığı, ağız / boğaz kuruluğu, uyku sorunları, horlama ve uyku apnesi, hepsi ağızdan solunumla ilgilidir.

Tek burun deliğinden rahatlama

Mükemmel kontrollü nefesin 5,5 saniyelik nefes almak ve 5,5 saniyelik nefes verme olduğu bulundu. Kaygının azaltılması ve mutluluğun arttırılması ve yaratıcılığın desteklenmesi için önerilen  Nadi Shodhana’nın (alternatif burun deliğinden nefes alma) yoga pratiğini deneyin, çok kolay:

  • Düz oturun, gözler kapalı ve sağ baş parmağınızla sağ burun deliğinizi kapatın.
  • Sol burun deliğinizden yavaşça nefes alın.
  • Sol burun deliğinizi yüzük parmağınızla kapatın ve kısa bir süre duraklayın.
  • Sağ burun deliğinizi açın ve nefesinizi sağ taraftan yavaşça serbest bırakın.
  • Nefes vermenin altında duraklayın ve ardından sağ tarafta tekrarlayın.
  • Bu solunum modelini 5-10 döngü arasında değiştirin.

Sanki hayatınız buna bağlıymış kontrollü nefes alın. Çünkü olabilir.


Beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşın.

Kendini Keşfet,

Gözde